Спонсоры

Co przesądziło o tym, że szerokie spodnie stały się w naszym kraju tak popularne?

Новичок
uxygyny
Сообщений: 1
3186 дней назад
Obecna moda mająca związek z kulturą hip-hop, rządzi się swymi, z mojej perspektywy dziwnymi i nie do końca zrozumiałymi dla mnie prawami. O tym w dalszej części tekstu, chcę w tym właśnie momencie powiedzieć nieco szerzej o czymś, co było flagową cechą fanów hip-hopu i pozwalało w wyraźny sposób wyróżnić się na tle innych ludzi na ulicach w wielu zakątkach kraju.
Mówiąc nieco bardziej szczegółowo, chodzi mi o szerokie spodnie, funkcjonujące pod oficjalną nazwą „baggy” (z ang. workowate) albo też „begi” (to już polska, zaadaptowana fonetycznie opcja), które pojawiły się w na terenie Polski wraz z pierwszymi projektami związanymi z rapem, kiedy to przyszedł początek drugiej połowy dziewięćdziesiątych lat. Mała ciekawostka - początkowo, kiedy ciężko było dostać szerokie portki o klasycznym kroju, ludzie kupowali sobie normalnie zwykłe jeansy wólka kosowska, kilka rozmiarów większe, niż standardowy. Świetna opcja, gdy wziąć pod uwagę kreatywność i fakt, że ludzie operowali raczej małą gotówką. Z biegiem lat, kiedy to już Lenary były na porządku dziennym...właśnie - to pierwsza z rodzimych firm, która na rynek wyemitowała i bardzo stylowe szerokie spodnie - wachlarz marek zaczął się rozrastać, dynamicznie i z niemalże z roku na rok. Najbardziej spopularyzowaną, obok wspomnianych przeze mnie wyżej Lenarów, stała się marka Moro. Historia jej powstania i rozwoju jest niezwykle ciekawa. Otóż Jakub Sawicki - współtworzący Trzyha razem z Tede, wyprosił u swojej mamy uszycie na maszynie domowej „begów”. Zważywszy na to, że udały się naprawdę świetnie, kumple poprosili także o uszycie takich spodni. Wszystko potoczyło się tak, że Ceube wykreował jedną z topowo rozpoznawalnych marek hip-hopowych, z polskim rodowodem.
Produkty objęte marką Moro były naprawdę wpisane w rzeczywistość rapu kilkanaście lat wstecz, poza spodniami w całym produktowym zestawie znalazło się całe mnóstwo innych elementów garderoby. Klasyczne bluzy - kaptur i bez, ale też stylowe kurtki na zimę czy wiosnę - to było coś konkretnego.
Na dzień dzisiejszy, choć moda na spodnie tego rodzaju nie jest już propagowana w tak silnym stopniu jak kiedyś, to mimo wszystko cały czas możemy spotkać skateshopy, mające do zaproponowania asortyment z tej puli.
Co należy koniecznie podkreślić, mamy do wyboru naprawdę wiele zróżnicowanych marek, które pochodzą z rozmaitych zakątków świata. W tej chwili, bez żadnego stopnia komplikacji możemy odszukać dla swoich potrzeb marki, które na skalę świata są ścisłym topem. Chodzi na przykład o takie marki, jak Roca Wear czy Fubu. Obyci znawcy kultury świetnie będą wiedzieć, jaką historię mają te marki. Jeśli ktoś nie ma o tym pojęcia, serdecznie polecam sprawdzić, prawdziwa klasyka.
Być może będzie to brzmieć w pewnej mierze pompatycznie, ale mam pewność odnośnie tego, że moda na spodnie z szerokimi nogawkami będzie żywa tak długo, jak będzie żywe zainteresowanie, które wiąże się z tą muzyką oraz całą kulturą rapową i hip-hopową.
|
Перейти на форум:
Время генерации страницы: 0.0455 с.
Запросы к базе: 0